Suché krmivo pro kočky – jaké si mám vybrat?

Suché krmivo pro kočky – jaké si mám vybrat?

Jaké krmivo je vhodné pro kočky? Suché nebo mokré? Čím se mám řídit při výběru krmiva? Cenou? Značkou? Jak mám číst etikety? Při výběru krmiva vyvstává množství otázek – je to pochopitelné, protože od toho, jaké krmivo vyberete, bude do velké míry záležet zdraví vašeho domácího mazlíčka.

 

Při výběru krmiva pro kočky se mnozí majitelé řídí zejména cenou, dostupností v obchodech a reklamami. A přestože je to vše jistě důležité, strava je i tak jedním z nejdůležitějších prvků, které ovlivňují zdraví koček. A tedy: krmivo pro kočky – jaké si mám vybrat?

 

Dvě nejdůležitější otázky, které bychom si měli položit, když stojíme před regálem v obchodě s krmivem pro kočky jsou:

  • Je krmivo, které si chci vybrat, kompletní?
  • Je krmivo náležitě vyvážené, přičemž nezohledňuje pouze věk, ale i rasu, zdravotní stav a aktivnost kočky?

Pokud si vyberete krmivo se zohledněním výše uvedených otázek, můžete si být jisti, že vaší kočce zajistíte to, co je pro ni nejdůležitější.

 

Krmivo pro kočky – suché nebo mokré

Můžete si vybírat mezi mokrými a suchými krmivy. Je zde i třetí možnost – majitel si může připravovat potravu pro kočku samostatně, ale toto řešení je zdlouhavé, vyžaduje od člověka jisté znalosti a je to – ačkoliv se to nezdá – dražší. Nemluvíme tu samozřejmě o krmení kočky zbytky jídla, které konzumuje člověk. To je jedna z těch nejhorších možností. Nezapomeňte, že kočka má jiné stravovací potřeby jako člověk – v kočičí stravě by mělo převažovat maso a produkty živočišného původu. Kočka by také neměla konzumovat sůl a přísady, které jsou nedílnou součástí našich jídelníčků.

Otázka tedy zní: mokré či suché krmivo – které je vhodné pro kočku? Veterináři a experti na výživu zvířat se rozdělují na dva tábory. Neexistuje tedy jednoznačná odpověď. Otázka tedy zní: mokré či suché krmivo – které je vhodné pro kočku? Veterináři a experti na výživu zvířat se rozdělují na dva tábory. Neexistuje tedy jednoznačná odpověď. Výhodou mokrého krmiva je bezpochyby vysoký obsah vody, která má příznivý vliv na ledviny kočky.

 

Suché krmivo pro kočky – je zdravé?

A není v takovém případě suché krmivo pro kočky nevhodné? Ne, i suché krmivo je dobrá volba. Pokud je suché krmivo kompletní a odpovídá individuálním potřebám kočky, můžete si být jisti, že vaše kočka získá všechny živiny nezbytné pro své zdraví. Kromě toho suché krmivo pro kočky napomáhá udržovat správnou hygienu ústní dutiny. Když se rozhodnete krmit kočku suchým krmivem, nesmíte zapomenout, že jí musíte zajistit i stálý přístup k čerstvé vodě.

 

Jaké krmivo mám vybrat pro kočku?

Tak jak jsme již dříve uvedli, musíte se zamyslet nad tím, co přesně potřebuje vaše kočka.

Pokud máte doma malé kotě, měli byste se postarat o to, aby mělo stravu bohatou na látky, které posilují kosti a svaly. Odstavení kočky od mléka matky nebo postupný přechod z tekuté stravy na normální krmivo by se mělo začít kolem 5. týdne. Jde o období velmi intenzivního růstu, vývoje, ale také největší aktivity – tehdy už mléko matky neuspokojuje stravovací potřeby kotěte. Mladé kočky mají ve srovnání s dospělými jedinci mnohem více energie. Proto by krmivo pro kočky mělo mít správně vyvážené složení bílkovin a tuku. První rok života je také obdobím, kdy se vyvíjí celý imunitní systém kočky, a proto se doporučují pro tyto jedince krmiva s přísadou přírodních probiotik, které posilují imunitu.

 

Dospělost kočky začíná kolem prvního roku života. Je to tedy moment, kdy se kočce může podávat krmivo určené pro dospělého jedince. Jaké krmivo je tedy vhodné pro kočku bez zdravotních problémů? Takové, které obsahuje zejména všechny potřebné živiny, a tedy mluvíme o kompletním krmivu. Věnujte pozornost i krmivu, které obsahuje látky pomáhající udržovat dobrý zdravotní stav a kondici kočky, a které se stará o:

  • kůži a srst,
  • zdravé zuby,
  • imunitu,
  • odstraňování toxinů z organismu kočky.

A pokud máte dlouhosrstou kočku, můžete jí pomoci zbavit se chlupových bezoárů z trávicí soustavy tak, že zakoupíte krmivo s přísadou rostlinného vlákna, vlákniny a celulózy. Krmivo pro kočky proti bezoárům je obohaceno o látky, které pomáhají při trávení a přesunu živin látkové výměny.
Takové krmiva by měly obsahovat více bílkovinné složky, protože kočičí srst je z biochemického hlediska tvořena bílkovinami. A pokud ty budou ve stravě chybět, způsobí to oslabení a lámavost srsti, která bude navíc křehká. Stejně tak by krmivo mělo v takovém případě obsahovat mastné kyseliny (zejména omega 3 a 4).

Stojí za to tedy prozkoumat složení jednotlivých krmiv. Je to komplikovaná a rozsáhlá téma, ale má klíčový význam pro naše kočky a to i v situaci, kdy domácí mazlíček netrpí žádným onemocněním.

karma sucha dla kota

karma sucha dla kota
karma sucha dla kota